Pourazowe ropne zapalenie skóry u starego psa mieszańca z wcześniej zdiagnozowanym guzem wątroby
Dr Pilar Sagredo Rodriguez, lekarz weterynariiAlthaia Veterinary Hospital
HISTORIA CHOROBY
Yanko, mieszaniec, czarne umaszczenie, samiec, 15-letni starszy pies. Pies mieszka w Altea (Alicante), jest trzymany wyłącznie na zewnątrz, ma regularny kontakt z innymipsami i kotami .
Poprzednia historia choroby:
24 czerwiec 2002: diagnoza alergicznego, pchlego zapalenia skóry (APZS); lipiec 2002, grudzień 2002, październik 2003, sierpień 2004, lipiec 2007 kilkukrotnie stwierdzono zachorowanie na APZS zewzględu na brak podaży preparatów przeciw ektopasożytom
6 maj 2008: pies stał się apatyczny, nie jadł i nie pił od 2 dni, obserwowano bolesność podczas chodzenia .W badaniu klinicznych stwierdzono gorączkę oraz bladość błon śluzowych, bolesność brzucha podczas omacywania, pies był ogólnie w kiepskiej kondycji . W badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej wykryto 6 centymetrową zmianę rozrostową wątroby, dookoła którego widać było nagromadzony płyn . Postawiono diagnozę krwotoku wewnętrznego do jamy brzusznej, który prawdopodobnie miał związek z obecnością guza wątroby . Właściciel nie zgodził się na dalsze badania diagnostyczne, prosił jedynie o leczenie objawowe . Zalecono prednizon i buprenorfinę . Właściciel nie potrafił sobie poradzić z doustnym podawaniem leków, więc przestał je podawać .
16 maja 2008 u psa stwierdzono intensywny świąd oraz szybko rozwijające się zmiany na skórze okolicyokołoodbytowej i ogona.
BADANIE KLINICZNE
Badanie ogólne: lepsze samopoczucie, błony śluzowe nadal blade. Badanie dermatologiczne: wyłysienia, rumień oraz zmiany wysiękowe okolicy lędźwiowej i ogona
DIAGNOZA
Pourazowe ropne zapalenie skóry, wtórnie do APZS.
LECZENIE ORAZ WYNIKI
Włosy zostały usunięte zarówno z samej zmiany, jak i jej okolicy. Zalecono opryskiwanie zmienionej skóry preparatem z HCA, raz dziennie.
Po 4 dniach świąd ustąpił. Na całej zmienionej skórze obserwowano duże, twarde strupy.
Po 8 dniach od rozpoczęcia leczenia stwierdzono znaczącą poprawę. Skóra nie była zapalnie zmieniona ani zaczerwieniona. Obserwowano jedynie wyłysienia.
PODSUMOWANNIE
W opisywanym przypadku zalecono jedynie opryskiwanie zmienionej zapalnie skóry, a celem terapii było uniknięcie zastosowania leku o działaniu systemowym. Stwierdziliśmy, że terapia z wykorzystaniem preparatu z HCA w przypadku pourazowego ropnego zapalenia skóry jest dobrą alternatywą leczenia i to bez konieczności podawania innych leków.