Publikacje naukowe

Związki między zachowaniem a hormonami płciowymi u psów: co wiemy dzisiaj?

W przypadku wystąpienia zaburzeń behawioralnych ich przyczyny często upatruje się w hormonach płciowych. I o ile progesteron jest powszechnie uznawany jako powód zmian behawioralnych u suk z ciążą urojoną, to na temat innych hormonów płciowych wiemy znacznie mniej.

Kastracja chirurgiczna a choroby związane z LH u psów

Kastracja chirurgiczna jest stosowana w celu ograniczenia nadmiernej liczebności niechcianych psów oraz wyeliminowania ryzyka wystąpienia raka gruczołu mlekowego i przerostu gruczołu krokowego/zakażenia u psów domowych. Pomimo tych korzyści kastracja chirurgiczna wiąże się z kilkoma długoterminowymi problemami zdrowotnymi 1.

Optymalizacja czasu rozrodu u kotek

W ostatnim dziesięcioleciu optymalizacja czasu krycia u kotek została udoskonalona dzięki nowym lekom, bardziej dostępnym narzędziom diagnostycznym oraz zaangażowaniu wielu specjalistów (m.in. Zambelli D., Romagnoli S., Goericke-Pesh S., CRESAM NGO).

Kastracja dorosłych kocurów bez operacji

Do niechirurgicznych technik kastracji kotów zaliczamy metody hormonalne, immunologiczne oraz metody miejscowego unieczynnienia. Metody hormonalne sprawdzają się zarówno u samców jak i samic, są w pełni odwracalne i opierają się na hamowaniu endokrynnego mechanizmu na poziomie podwzgórza i przysadki mózgowej. Metody immunologiczne polegają na wytworzeniu przeciwciał przeciwko różnym elementom biorącym udział w procesach związanych z rozrodem (hormony przysadki i ich receptory, GnRH, plemniki, osłonka przejrzysta) i jako takie działają głównie u samic; są również uważane za odwracalne. Metody miejscowego unieczynnienia działają tylko u samców, ponieważ opierają się na zmianach unieczynniających dokonywanych na poziomie jądra, najądrza lub nasieniowodów i prowadzą do nieodwracalnej bezpłodności (1).

Jak diagnozować i leczyć choroby prostaty u psów

Prostata u psów, podobnie jak u ludzi, jest jedynym dodatkowym gruczołem płciowym. Jego główną funkcją jest wydzielanie lekko zasadowego płynu, który jest głównym składnikiem ejakulatu (ok. 90% jego objętości) i który razem z plemnikami produkowanymi w jądrach tworzy nasienie.

Transfer nasienia u psów

Techniki wspomaganego rozrodu (ang. "Assisted reproduction techniques", ART) zyskują coraz większe znaczenie na całym świecie. Naturalny rozród powinien jednak pozostać metodą pierwszego wyboru, ponieważ umożliwia on wykorzystanie naturalnych zachowań i zazwyczaj prowadzi do dobrych wyników.

Guzy gruczołu mlekowego u kotek

Nowotwory gruczołu mlekowego stanowią 17% wszystkich nowotworów u kotek. Od 80 do 96% z nich jest złośliwych [5,6,8]. Prawie 80% nowotworów złośliwych to gruczolakoraki, z czego 10% in situ to raki [2,11]. Ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego jest zwiększone u kotek, u których stosowano długotrwałą terapię progestagenami [1,9], a zmniejszone u kotek kastrowanych przed ukończeniem 1. roku życia [12].

Choroby noworodków

Większość chorób noworodków charakteryzuje się jednoczesnym występowaniem szeregu nieswoistych objawów prowadzących do rozwinięcia się zespołu słabego szczenięcia/kocięcia: osowiałość, płaczliwość, wychłodzenie, odwodnienie, brak odruchu ssania, wzdęcia itp. Natychmiastowe leczenie objawowe, niezależnie od rozpoznania etiologicznego, jest niezbędne, aby zapobiec szybkiej śmierci noworodka.

Optymalizacja czasu rozrodu u suk

Chociaż krycie może zakończyć się sukcesem bez żadnych szczególnych wysiłków, to jednak optymalnym rozwiązaniem jest określenie czasu krycia

Diagnostyka nowotworów skóry u psów