Wstęp
Urozmaicenie warunków bytowania i ograniczenie stresu są powszechnie stosowanymi zaleceniami mającymi na celu wspomaganie leczenia klinicznych przypadków idiopatycznego zapalenia pęcherza moczowego kotów (FIC). Powszechnie zalecana jest również stymulacja żywieniowa, która zazwyczaj ma na celu zwiększenie pobierania wody, co z kolei skutkuje produkcją zwiększonej objętości bardziej rozcieńczonego moczu.
Celem badania była ocena spożycia wody i objętości wytworzonego moczu u kotów karmionych nową suchą dietą opracowaną w celu wspomagania leczenia FIC, w porównaniu z kontrolną dietą suchą.
Zwierzęta, materiały i metody
W badaniu uczestniczyło osiem zdrowych, dorosłych, wykastrowanych kotów rasy europejskiej (4 kocury i 4 kotki, średni wiek 4,4±0,3 lat, średnia masa ciała 4,8±1,2 kg) na co dzień żywionych dietami suchymi. W badaniu zastosowano układ naprzemienny z wykorzystaniem diety badanej i kontrolnej (komercyjna dieta przeznaczona dla kotów z problemami urologicznymi), przy czym każda z diet była podawana przez 3 tygodnie. Obie diety miały inne receptury zarówno pod względem zawartych w nich surowców, jak i zawartości składników analitycznych.
Badanie koncentrowało się na 2 głównych składnikach pokarmowych, o których wiadomo, że zwiększają pobieranie wody przez koty, tj. na białku i sodzie, przy czym dieta badana miała wyższą zawartość tych składników w porównaniu z dietą kontrolną (Tabela 1). Dzienne dawki pokarmowe zostały obliczone w taki sposób, aby utrzymać masę ciała kotów. Po trwającym tydzień okresie przejściowym (koty karmione jednocześnie dietą kontrolną i dietą badaną, w różnych proporcjach), koty umieszczono w pojedynczych klatkach metabolicznych i dla każdego z nich mierzono dzienne spożycie pokarmu, ilość wypijanej wody oraz objętość wytworzonego moczu. W celu porównania różnych parametrów pomiędzy 2 grupami przeprowadzono testy kolejności par Wilcoxona, przy poziomie istotności 5%.
Wyniki
Smakowitość i tolerancja pokarmowa były dobre w przypadku obu diet, a masy ciała kotów pozostawały stabilne. Dieta badana powodowała, że wszystkie oceniane parametry były istotnie wyższe w porównaniu z dietą kontrolną (Tabela 2).
Wniosek
Te wstępne wyniki badań wykazały, że badana nowa dieta o wysokiej zawartości białka i sodu skutecznie stymulowała pobieranie wody i zwiększała objętość wytworzonego moczu u zdrowych kotów. Następnym krokiem będzie przetestowanie diety u kotów z idiopatycznym zapaleniem pęcherza moczowego.
G. Chaix1
S. Fournel2
I. Leriche3
1 Dział Medyczny firmy Virbac, Carros, Francja
2 Dział Statystyczny firmy Virbac, Carros, Francja
3 Virbac Nutrition, Vauvert, Francja