Badania
Czas czytania: 5 minut

Wysoka podaż białka pozwala na zachowanie beztłuszczowej masy ciała i zapobiega przyrostowi tkanki tłuszczowej, w porównaniu do umiarkowanej podaży białka, w przypadku kastrowanych kotów

 

Wstęp

Koty są zwierzętami bezwzględnie mięsożernymi i mają wysokie zapotrzebowanie na białko w diecie. Diety wysokobiałkowe są często stosowane w celu zapobiegania otyłości lub wspomagania odchudzania, ponieważ pomagają utrzymać beztłuszczową masę ciała.

 1.png

Zwierzęta, materiały i metody   

Dwanaście młodych, dorosłych, kastrowanych kotów (średni wiek: 19,6±0,4 miesięcy; średnia masa ciała: 3,56±0,2 kg) podzielono losowo na 2 grupy. Przez 5 miesięcy karmiono je wyłącznie dietą HP lub MP.

Dzienne dawki pokarmowe były obliczone tak, aby utrzymać masę ciała kotów. Skład ciała określono za pomocą metody rozcieńczenia tlenkiem deuteru (ciężka woda) na początku i na końcu badania.
 

Tabela 1: Skład badanych diet

Dieta HP 

Poddane dehydratacji białka drobiowe, strąki fasoli, groch, skrobia ziemniaczana, tłuszcz zwierzęcy, pulpa ziemniaczana, minerały, siemię lniane, fruktooligosacharydy.

Dieta MP 

Kukurydza, poddane dehydratacji białka drobiowe, gluten kukurydziany, tłuszcz zwierzęcy, minerały, olej z ryb, hydrolizowane białka, ryż.

 

Tabela 2: Charakterystyka   badanych diet

 

Dieta HP 

Dieta MP 

Białko (% masy suchej)

50,2

33,7

Tłuszcz (% masy suchej)

14,3

10,6

BAW (% masy suchej)

18,7

48,4

EM mierzona in vivo (kcal/kg masy suchej)

3,320

3,590


Wyniki   
 

Tabela 3: Średnie spożycie białka
i BAW w poszczególnych grupach

 

Dieta HP 

Dieta MP 

Spożycie białka  (g/kg m.c./dzień)

7,2±0,6

4,6±0,3

Spożycie BAW (g/kg m.c./dzień)

2,6±0,3

6,7±0,5

W 1. dniu obie grupy wykazały podobne wartości w odniesieniu do masy ciała i składu ciała. W obu grupach nie zaobserwowano zmian w masie ciała. Skład ciała w grupie HP pozostał bez zmian, natomiast w grupie MP zaobserwowano istotne zmiany. W konsekwencji stosunek masy beztłuszczowej do masy tłuszczowej nie zmienił się w grupie HP (74/26 i 75/25 odpowiednio na początku i na końcu badania), a w grupie MP uległ istotnej zmianie: zmiana z 77/23 na 69/31.

2.png

*: p<0,05, **: p<0,01, NS: brak istotnej różnicy

 

Wniosek  

3.png

a) National Resarch Council. Nutrient Requirements of Dogs and Cats. The National Academies Press, Washington. 2006. b) Laflamme DP, Hannah SS. Discrepancy between use of lean body mass or nitrogen balance to determine protein requirements for adult cats. J Feline Med Surg 2013; 15(8): 691-697.

 

A. Andre1
I. Leriche2
G. Chaix3
P. Ngyuen1

 

1. Wydział Żywienia i Endokrynologii, Krajowa Akademia Medycyny Weterynaryjnej, Nantes, Francja
2. Virbac Nutrition, Vauvert, Francja
3. Dział Medyczny firmy Virbac, Carros, Francja