Badania
Czas czytania: 10 minut

Kontrolowanie masy ciała za pomocą diety o wysokiej zawartości białka pozwala na utrzymanie optymalnego składu ciała i wrażliwości insulinowej u dorosłych kastrowanych psów

Cel

Celem badania była ocena wpływu nowej diety o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów na skład ciała i niektóre hormony u psów żywionych dietą mającą na celu utrzymanie prawidłowej masy ciała po programie odchudzania.

 

Zwierzęta, materiały i metody

Do badania włączono dziewięć dorosłych, kastrowanych psów rasy Beagle (średni wiek: 4,0±0,4 roku). Wszystkie psy były wcześniej otyłe, ale po programie odchudzania uzyskały optymalną kondycję ciała (średnia masa ciała: 12,9±0,7 kg, średnia ocena BCS: 5/9). Zwierzęta żywiono przez 5 miesięcy dietą badaną (EM mierzona in vivo: 330±5 kcal/100g CM, białko: 36% EM, tłuszcz: 34% EM, węglowodany: 30% EM). Masę ciała i BCS poddawano ocenie co tydzień, a dawkę pokarmową dostosowywano dla każdego psa tak, aby utrzymać optymalną masę ciała.

Na początku i na końcu badania wykonano badania metodą hiperinsulinemicznej klamry euglikemicznej (ocena wrażliwości na insulinę), w próbce pobranej krwi oznaczono profil hematologiczny, biochemiczny i poziom niektórych hormonów oraz określono skład ciała (BC) za pomocą metody rozcieńczenia tlenkiem deuteru (ciężka woda).
Do analizy statystycznej zastosowano liniowe modele mieszane przy poziomie istotności 5%.

 

Wyniki

W trakcie badania średnia podaż kalorii wynosiła 150 kcal/kg m.c.0,75. Końcowe wartości w odniesieniu do masy ciała i oceny BCS wynosiły odpowiednio 13,2±0,7 kg i 5/9, czyli bez różnicy w porównaniu z wartościami początkowymi. Wszystkie poszczególne parametry hematologiczne i biochemiczne mieściły się w zakresach referencyjnych i nie różniły się między początkiem a końcem badania. Beztłuszczowa masa ciała pozostała na stałym poziomie przez cały czas trwania badania (10,9±0,7 na początku i 11,1±0,7 na końcu), a co za tym idzie stosunek BMS/TT nie uległ zmianie (%BMS/%TT: 84/16). Wskaźnik wrażliwości na insulinę był istotnie wyższy pod koniec badania (0,35±0,02, wcześniej 0,24±0,02, p=0,0062), a poziom IGF-1 w osoczu był istotnie niższy (88±42, wcześniej120±57 ng/ml, p=0,0083).



Omówienie i wniosek

Uzyskane wyniki wskazują na utrzymanie masy mięśniowej, a w konsekwencji optymalnego składu ciała. Dostosowanie dziennych dawek pokarmowych oraz odpowiednio zbilansowana dieta oparta na formule wysokobiałkowej i niskowęglowodanowej podawanej przez okres 5 miesięcy może tłumaczyć znaczącą poprawę wrażliwości komórek na insulinę.
Nasze wyniki sugerują, że taka dieta, połączona z racjonalnym planem dawkowania, może mieć korzystny wpływ na dorosłe kastrowane psy w zakresie utrzymywania optymalnej masy ciała, składu ciała i wrażliwości komórek na insulinę, a tym samym ogranicza ona ryzyko otyłości i cukrzycy.

 

I Leriche 1
A. Andre 2
P. Nguyen 2

1 Virbac Nutrition, Vauvert, Francja
2 Wydział Żywienia i Endokrynologii, Oniris, Krajowa Akademia Medycyny Weterynaryjnej, Nantes, Francja